V prosinci jsme dostali na zastupitelstvu ke schválení prodej obecních pozemků na Bílém vrchu. Jde o pozemky bývalých kasáren. Horní Počernice tu vlastní cca 10 000 m². V minulosti je naše městská část dostala od státu s tím, že se na nich mají stavět byty a sociální byty. Nic se ale nedělo, část budov se dlouhodobě pronajímá. Obec má i budovy stojící na pozemku jiného vlastníka. Asi před rokem jsme jednali o tom, že se neobydlené budovy mají přenechat vlastníkům pozemků zdarma. Záměr schválen nebyl.

Nyní se jedná o směnu pozemků bez doplatku. Je to pro obec výhodné? Nebo není? Vedení obce tvrdí, že ano. Opozice, že ne. Obecního majetku, na kterém se dá stavět, bychom se zbavovat neměli. V budoucnu může podle územního plánu sloužit pro výstavbu bytů. Část přístupové cesty leží na pozemku jiného vlastníka. Tato cesta je ale dlouhodobě jako přístup využívaná, o budoucím řešení může rozhodnout soud. Na celé věci mi nesedí jiné dodané informace. O ně bych se s vámi rád podělil.

Vlastník pozemků, který má naše pozemky získat směnnou smlouvou bez doplatku, si na své pozemky, které má přenechat městské části, nechal v únoru 2024 zpracovat znalecký posudek na 25 500 m². Výsledná cena 63 milionů Kč. Zpracování posudku na jedno parcelní číslo, včetně prohlídky místa dne 29.2.2024, trvalo znalecké kanceláři celý kalendářní měsíc.

Rada MČ Praha 20 schválila dne 21.11.2024, že souhlasí se záměrem směny obecních pozemků bez doplatku - celkem se jedná o 14 pozemků a 5 staveb. Leží jak na pozemcích městské části, tak na pozemcích jiného vlastníka.

A pozor! Znalecký posudek na nemovitosti obce zpracovala paradoxně stejná znalecká kancelář, která dělala posudek na pozemek nabyvatele obecních pozemků. Prohlídka proběhla dne 28.11.2024 a znalecký posudek byl vypracován už 4.12.2024, tedy za pouhých 5 dní!!!

Cena - 46 milionů Kč. Ve znaleckém posudku je uvedeno, že nemovitosti ve vlastnictví městské části jsou oceněny částkou 23,5 milionu Kč. Bez jakéhokoliv konkrétního zdokumentování. Bez znaleckého posudku na demolici. Je uvedena pouze částka. Jak se k ní dospělo, nikdo neví. O tuto zohledněnou částku na demolici byla ponížena cena obecních pozemků, staveb a následně určena na 46 milionů Kč. Geometrický plán na oddělení pozemku jiného vlastníka, který odpovídá ceně 46 milionů Kč má výměru 19 999 m² byl vypracován 20.6.2024.

Výsledek :
V březnu si jiný vlastník na pozemek o rozloze 25 500 m² udělá posudek na 63 milionů Kč. V červenci oddělí 19 999 m² odpovídající části v ceně 46 milionů Kč. V listopadu odsouhlasí rada záměr směny bez doplatku. V prosinci si nechá Městská část Praha 20 zpracovat posudek na cenu 46 milionů Kč, ve kterém je bez jakéhokoliv zdůvodnění, podkladů a dokumentace jen informace o demolici staveb za 23,5 milionu Kč.

A když žádáme, ať se bod z jednání odloží, dopracuje, podloží konkrétními informacemi, tak si koalice vezme na zastupitelstvu přestávku a po ní si vše v klidu prohlasuje. Ano, jsme v demokracii. Mají hlasy, mohou si dělat, co chtějí. Vypadat by to ale mělo jinak.

Jiří Šebek, zastupitel Hnutí občanů Počernic

Na poslední vánoční besídce pro pěstouny na naší radnici nedostaly pěstounské děti nic. Posteskla si na sociálních sítích v prosinci pěstounská maminka Miroslava Jurenková z Horních Počernic. Porovnala to s dobou, kdy sociální odbor vedla Ing. Brzkovská a dárečkůpro děti dokázala spolu se svými kolegyněmi sponzorsky zajistit spoustu. A nejen na Vánoce. Zpráva vyvolala vlnu nevole. Hlavně zmínka, že pan starosta Petr Měšťan (ODS) mamince na její dotaz s úsměvem odpověděl, že Vánoce přece nejsou jen o dárcích. Zrovna pro děti, a pěstounské děti obzvlášť, jsou ale Vánoce hlavně o dárcích. Jsou pro ně o splněných přáních, lásce a jistotě.

Zmíněná mamka oslovila každoročního sponzora. Zajistila krásné balíčky stavebnic Lego pro děti a přes klíčové pracovnice se rozdaly. A byla z toho velká radost! Díky jí i vám, kteří jste se zapojili a přidali další dárečky a nabídky pomoci. Postoj pana starosty mě ale zarazil. Sám má přece také rodinu a děti. U nich doma se snad z dárků netěší?

Podle počtu obyvatel naší městské části pobírá pan starosta Měšťan od ledna 2025 odměnu 99 369 Kč danou zákonem. Jeho práce je veřejná služba lidem. Dělat by se proto měla se zájmem o každého občana. Kromě toho ale pracuje na půl úvazku jako učitel tělocviku v jedné z našich základních škol. To je dobře, neztratí kontakt s profesí. Pobírá tu nejen plat, ale i odměny. A odměny jsou v podstatě dárky! Něco navíc. Nemusíte je mít, mnohdy je ani nečekáte, pokud je ale dostanete, radost udělají! Zaujalo mě, že třeba v roce 2023 získal pan starosta Měšťan už jako starosta a učitel na půl úvazku ve škole odměnu více než 70 000 Kč. Tedy podstatně víc, než v letech, kdy pracoval jako učitel na plný úvazek a starostou ještě nebyl.

To jistě pan starosta udělal ve škole něco mimořádného! Něco navíc. Nový nápad? Přínos k organizaci výuky? Rozhodně je to obdivuhodné. Jaké odměny ale pak dostávají učitelé na plný úvazek? Za hlavu plnou starostí, každodenní péči a výuku dětí. Věřím, že si přijdou na statisícové odměny. Doufám, že jim na účtech pravidelně přistane pořádná suma. Nebo ne? Jen mi přijde, že u nás to probíhá víc obyčejně. Pan starosta Měšťan jako zástupce zřizovatele schvaluje spolu s radními odměny paní ředitelce školy. A ona ve škole zase jemu. Jako svému zaměstnanci. Všichni jsou spokojení. Ruka ruku myje. Ale co dál?

V tom případě ale chci, aby celá radnice fungovala jako dobře namazaný stroj, včetně odborů, které se nedůmyslnou reorganizací podařilo rozložit. Dárků – odměn by se pak měly dočkat i pěstounské děti na vánoční besídce na radnici. To se ale někdo musí i nad rámec své práce na úřadě starat, zajímat, hledat podporu. Obdarovávat se je třeba spravedlivě. Zvlášť z veřejných peněz.

Alena Štrobová, zastupitelka Hnutí občanů Počernic

V těchto dnech jsme se zúčastnili jednání zastupitelstva, na němž měl být projednán jediný bod: zpětvzetí žaloby proti Územnímu rozhodnutí na umístění stavby SOKP 511.
Na začátku zastupitelstva jsme se od starosty Měšťana dozvěděli, co všichni už víme. A sice, že v Horních Počernicích máme problémy s dopravou. Tedy nic nového…
Následně nám pan starosta přečetl dopis, který prý tentýž den dostal od ministra dopravy Kupky s tím, co všechno se pro Horní Počernice udělá ( vše ve víře stažení žaloby ) a to v termínech do konce ledna 2023. Například prověření možné stavby křižovatky v ul. Bystrá, případné zvýšení protihlukových stěn a další opatření při stavbě a zkapacitnění komunikací v katastru Horních Počernic.
V následné diskuzi ke stažení žaloby jsme se dozvěděli, že než se soudit, tak raději budeme vyjednávat. Není nám proto jasné, proč staronové vedení radnice za uplynulé tři roky svého působení dosud nic zásadního nevyjednalo?

Největším překvapením pro nás bylo zjištění, že představitelé vedení radnice žalobu ani nečetli. Nezajímali se o ni, nepřemýšleli o důvodech uvedených v odvolání. Nezajímali se o argumenty, které mohou v budoucnu být pro kvalitu života lidí v naší městské části stěžejní. Pokud by někdo z nich do materiálů alespoň nakoukl, zjistil by, že podle bezpečnostního auditu, který si samotné ŘSD nechalo zpracovat už v roce 2018, kapacita úseku 510 pro 3 + 3 pruhy stačit nebude. Nebyl posouzen ani vliv na zdraví obyvatel MČ Praha 20 v důsledku realizace stavby 511 a dalších dálničních úseků.
V žalobě jsou uvedeny i další důvody, pro které měly být Horní Počernice součástí řízení o umístění stavby SOKP 511 při jejím posouzení. Tady ale pozor! Jednoznačně by totiž vyšlo, že dopady budoucí dopravy v našem katastru už nejsou vyhovující a museli bychom získat daleko zásadnější kompenzační opatření. Právě proto byla žaloba pro Horní Počernice tak důležitá.
Celou věc z našeho pohledu vnímáme jako politické rozhodnutí vedení radnice, které pouze plní zadání vyšší moci.
Jako velmi nedůstojné vnímáme na jednání zastupitelstva chování radního Jukla (ODS), který se snažil omezit občanům prostor pro jejich diskuzi. V případě vyjádření ředitele ŘSD už ale stejným metrem neměřil.
Nerozuměli jsme ani tomu, proč v půli diskuze o zpětvzetí žaloby zazněl návrh na její ukončení s tím, aby se už rovnou hlasovalo. Děkujeme zastupitelům Počernice JINAK, že diskriminační návrh svých kolegů nepodpořili a dostali jsme jako zastupitelé možnost alespoň sdělit své argumenty. Měli jste ale vidět výrazy některých členů koalice, když nebylo po jejich!

Zpětvzetí žaloby MČ Praha 20 je čistě politické gesto. Faktický význam nemá. Další žaloby v této věci na soudu zůstávají. Pokračují tedy dál.

Zastupitelé Hnutí občanů Počernic a PRO Počernice

 

 

 

Mgr. Hana Štěpánková, pedagog a lektor IT technologií

Hančina rodina žije v různých oblastech Horních Počernic už přes čtyři generace. Má tu proto své hluboké kořeny. Má u nás zázemí a kdo ji zná, ten dobře ví, co pro ni domov v naší městské části znamená. Prioritou jsou pro ni rovnocenné podmínky pro všechny obyvatele Horních Počernic. Nejen na místní, ale i na celopražské úrovni. Bohaté profesní zkušenosti má v oblasti Besipu a s lektorováním IT technologií.

„Od roku 1999 učím na ZŠ na 1. i 2. stupni,“ říká. „S dětmi se zapojuji i do mimoškolních projektů. Na jaře jsem se s třemi našimi třídami zapojila do úžasného projektu Srdce s láskou darované. V jeho rámci jsem s dětmi navštívila a podpořila tři nadace, z nichž jsme si přinesli mnoho cenných informací. Od roku 2020 jsem garantkou výuky ve spolku Krajánek ve světě, z.s. Jeho smysl je v tom, že učíme české děti žijící v zahraničí český jazyk a prohlubujeme jejich slovní zásobu.
V letošním roce jsme připravili letní setkání pro rodiče a naše žáčky, kteří žijí v zahraničí. Setkání mělo velký úspěch a připravujeme jej i v dalším roce.

Ve volném čase se věnuji rodině, se kterou ráda rekreačně sportuji a poznávám nová místa. Nejen profesní zkušenosti, jaké mám, chci zúročit ve své práci v komunální politice ve prospěch našeho společného domova v Horních Počernicích. Moc pro mě znamená.“

 

 

Zbyněk Mucha, IT specialista a zastupitel MČ Praha 20

Se svou rodinou žije v Horních Počernicích už více než 15 let. Prioritou pro mladou rodinu tehdy bylo bydlení, pro které je přirozená dobrá občanská vybavenost a dostupnost do centra. Zbyněk spolu se svou ženou a dvěma dětmi rádi sportují a milují přírodu, kam mohou vyrazit pěšky nebo na kole. Jako člen Komise dopravy RMČ Praha 20 se Zbyněk aktivně vyjadřuje i k různým stavebním a dopravním záměrům. Trápí ho, že Horním Počernicím chybí jasná dopravní koncepce.

„V rámci své profese se zabývám nástroji pro vývoj a testování software,“ říká. „Snažím se stejně věcně a jasně přistupovat i k práci v rámci svých občanských a komunitních aktivit.

Už před lety jsem zjistil, že se nedaleko našeho domova chystají záměry, které v případě realizace výrazně naruší kvalitu života na východě Počernic. Místní stavební úřad je povoloval, aniž by se přitom řídil územním plánem a platnou legislativou. Se skupinou sousedů ze širšího okolí jsme proto založili spolek Klidné Počernice. Chtěli jsme mít možnost účastnit se územních řízení.

Mým hlavním cílem v oblasti našeho domova je, aby byl zachován klidový charakter cyklostezky do Klánovic. Nepřijde mi vůbec dobré, aby se stala součástí kapacitní silnice pro auta. Domnívám se, že je třeba hledat všechny cesty pro to, abychom dokázali uchovat příjemná místa našeho domova v zeleni. Neděláme to přece pouze pro sebe, ale právě pro generace našich dětí. A zalít vše jen betonem nic neřeší. Právě zeleň a prostor pro relaxaci jednoznačně vypovídají o kvalitě života městské části a lidí, kteří v ní žijí.“

 

MUDr. Táňa Bretyšová, lékařka Centra léčby bolesti

Táňa pracuje v Centru léčby bolesti a paliativní medicíny. Žije v Horních Počernicích, kde vychovala tři děti. K pacientům má nesmírně obětavý vztah. S nasazením se snaží zbavit je bolestí a umožnit jim klidný život bez trápení a potíží. Stejné tak přistupuje i ke své práci v Komisi bytové, sociálně zdravotní a protidrogové v rámci naší městské části. Několik let už tady s velkým nasazením působí.

„Do voleb jdu především s cílem zlepšit dostupnost zdravotní péče pro občany Horních Počernic,“ říká. „Chci se ale zaměřit i na podporu zlepšení životního prostředí, ochranu proti hluku z Pražského okruhu a dálnic, které obyvatele naší městské části čím dál více svírají do kleští. Zhoršují tím kvalitu a podmínky života lidí, kteří mají v Horních Počernicích svůj domov. Zajímám se z toho důvodu i o komunitní aktivity a různé preventivní programy. Zlobí mě ze všech těchto důvodů třeba nadměrné kácení stromů nebo neodborná péče o zeleň.“

 

Kateřina Mrázová. zdravotní sestra, členka Rady seniorů MČ Praha 20, dobrovolnice charitativního centra

Všichni ji dobře znáte jako starostlivou, obětavou a milou sestřičku z ordinace ve středisku ve Lhotské ulici. Služba pacientům je pro Katku prioritou. Věnuje se i domácí ošetřovatelské péči pro ty, kdo mají závažné zdravotní problémy. Jako dobrovolnice působí v rámci střediska Divizna, kde se setkávají děti s mentálním postižením a děti zdravé. Se svým elánem je v Divizně jedním z „motorů“. Kdo z vás nezná oblíbené „Katčiny charitativní blešáky“? Právě naše Katka je jejich neúnavnou a nadšenou organizátorkou. Je zástupkyní zdravotníků v Radě seniorů MČ Praha 20 a pečlivě sleduje, co vše je možné v této oblasti zdokonalit. Je maminkou tří dětí, které spolu se svým mužem Petrem v Horních Počernicích vychovali.

„V Horních Počernicích se chci zaměřit především na zlepšení oblasti zdravotních služeb pro naše obyvatele,“ říká. „Určitě se v tomto ohledu dá mnohé vylepšit. Zajímám se ale i aktivně o životní prostředí a péči o zeleň. Je mi to blízké. A co Horní Počernice potřebují úplně nejvíc? Jsou to dostupné byty pro zdejší obyvatele! Dostupné bydlení je proto pro mě další důležité téma. Blízké jsou mi i komunitní akce a setkání. V čekárně naší ordinace jsem třeba před lety založila knihobudku. Funguje a lidé si sem přicházejí měnit knížky. Když vyjdu ze dveří ordinace a zeptám se, co potřebují, těší mě, když odpoví: „Nic, nic nám nechybí, přišli jsme si jen půjčit knížku!“

 

 

 

 

 

 

 

Bc. Tereza Česká, učitelka odborného výcviku Střední školy podnikání a gastronomie, dobrovolnice charitativního centra Divizna.
Terezka dokázala ještě jako studentka zvítězit v celostátní soutěži ve vazbě květin Sollertia. Cenu si šla převzít na Staroměstskou radnici a už tehdy byla rozhodnutá se květinám a oboru floristika věnovat naplno. Vystudovala vysokou školu a dnes kouzlo svého umění předává dál. Jako učitelka odborného výcviku.

Navíc je od základní školy dobrovolnicí Divizny. Svůj volný čas věnuje celé roky dětem s mentálním a jiným zdravotním postižením. Před časem se provdala, jejím manželem se stal Petr Český a počátkem prázdnin se jim narodil malý Vojtíšek. A protože i Péťa kandiduje za HOP, z porodnice nám přišla krásná zpráva: „Narodil se malý Hopák!“

„V rámci komunální politiky se chci věnovat sociální oblasti,“ říká Terezka. „Ráda bych ale využila i oboru, kterému se profesně věnuji. Zaměřím se i na možnou spolupráci v rámci péče o květiny, ale hlavně o podobu našich parků a veřejných prostranství. Ráda v tomto směru nabídnu to nejlepší, co umím.“

 

Jakub Češpivo, student dentální hygieny VOŠ zdravotnické a životního prostředí na České zemědělské univerzitě, mistr republiky ve vodním lyžování.
Jakub je studentem dentální hygieny na vyšší odborné škole a zároveň České zemědělské univerzity se zaměřením na životní prostředí. Zajímá se tedy nejen o zdraví pacientů, ale i o péči o přírodu, ať už jde o zvěř či hmyz.

„Málokdo ví,“ říká Jakub, „jak je vše živé mezi sebou provázané. Více než 80 % rostlin je závislých na opylení hmyzem, hlavně včelami. Bez nich bychom neměli dostatek jídla nejen my, ale ani ostatní živočichové. V dnešní době je spousta míst zastavěna, je na čase zachovat co nejvíce zelených ploch a upravit je pro potřeby našich hmyzích přátel. Je důležité omezit výstavbu, přidat více rostlin do parků. Nám kteří milujeme přírodu, budou tato  místa s rozkvetlými rostlinami a mnoha stromy tvořit příjemnou atmosféru v naší obci.

Omezení výstavby má další přínos a to omezení dopravy, která je již teď neúnosná.“ Jakub se mimo jiné věnuje závodně vodnímu lyžování. Je to cílevědomý mladý člověk, který rád pomáhá druhým (nejen lidem), proto je součástí našeho hnutí.

 

Bc. Marcela Kousalíková, manažerka marketingu
Marcela je akční a miluje cestování, kulturu, turistiku. Využívá každé možnosti vydat se do světa za zážitky a poznáním. Nedávno s partnerem procestovali část horkého Mexika a v těchto dnech si dopřála pravý opak - oblast Baltského moře.

Časté tuzemské i zahraniční cesty absolvuje i díky profesi. Více než 20 let působí ve zdravotnickém a farmaceutickém marketingu, proto mj. navštěvuje lékařské kongresy a sympozia doma i v zahraničí. Navíc se dlouhé roky věnovala klinicko -pacientské komunikaci na mezinárodní úrovni a je i spoluautorkou vzdělávacích programů v oblasti komunikace pro zdravotnické profesionály.

„V komunální politice bych se ráda zaměřila právě na oblast vzdělávání, zdravotnictví a kultury. Mohu vypomoci svými zkušenostmi a kontakty a věřím, že připravit se dají mnohé další příjemné a inspirativní aktivity. Vnímám, že velké rezervy jsou i v komunikaci radnice. Lidé potřebují dostávat srozumitelné a včasné informace, vědět o  důležitých projektech a změnách. Ráda bych se věnovala i oblasti transparentní komunikace.“

  Lenka Friedelová, specialistka prodeje
Lenka patří k počernickým patriotům. V naší městské části žije od narození a své kořeny tady má celá její rodina. Lenka je obětavá a skvělá maminka dvou synů. Starší z nich už studuje druhým rokem vysokou školu a mladší ještě chodí do základní školy. Lenka ráda cestuje, zajímá se o dění kolem sebe, setkává se s přáteli, miluje zvířata a je   nadšenou chovatelkou. Pro svůj domov v Horních Počernicích si přeje jen to nejlepší. „Nechci patřit jen k těm, kdo naši komunální politiku kritizují na sociálních sítích a proto jsem se rozhodla aktivně zapojit. Určitě mě budou zajímat oblasti životního prostředí a výstavby, které další podobu a směřování Horních Počernic velice zásadně  ovlivňují.“
  Lukáš Kuloušek, skladník
Lukáš žije v Horních Počernicích spolu s dvěma dcerami, které má ve výhradní péči a se svou přítelkyní a její dcerkou. Přiznává, že Horní Počernice si hodně zamilovali. K Lukášovým zálibám patří poker, foceni, stanování, ale především rodina. „V komunální politice mě určitě budou zajímat různé společné rodinné a komunitní aktivity, ale i  životní prostředí a doprava,“ říká. „Jinak pracuji jako skladník a kdo říká že nemá rad svoji práci, tak ji neumí dělat správně. To je takové mé malé motto do života.“
 

Olga Nevřalová, místopředsedkyně Svazu tělesně postižených Horní Počernice
Olga svou prací pro kolegy z STP Horní Počernice doslova žije. Vyhledává výlety, domlouvá aktivity, které s pomocí kolegů z výboru STP organizují a uskuteční. Na internetu jí neunikne žádná zajímavá akce, kterou by s přáteli mohli využít. Patří k výrazným osobnostem, díky kterým je seniorský život v Horních Počernicích pestrý, činorodý a aktivní. Věnuje se mu doslova na 100 procent.

Její výhodou je zájem o internet a komunikaci na sociálních sítích. Se svým pejskem Goldinkou posílá fotografie a informace nejen z různých koutů Horních Počernic, ale i z cest a výletů, které spolu s dalšími kolegy ze Svazu tělesně postižených absolvují po celé naší zemi. „Do komunální politiky mě přivedl právě zájem o podporu a rozvoj aktivit pro seniory a lidi se zdravotním postižením,“ říká Olga. „V postojích kandidátů z Hnutí občanů Počernic a PRO Počernice vnímám skutečný zájem o lidi, kteří v naší městské části žijí. O jejich příběhy a osudy. Proto jsem se rozhodla, že je podpořím nejen volebním hlasem, ale přímou účastí na kandidátní listině.“

Milí přátelé,

nový školní rok už pomalu klepe na dveře. Dovolujeme si proto vás opět oslovit s naší tradiční sbírkou batohů a školních potřeb pro děti z pěstounských a sociálně ohrožených rodin.

V pěstounských rodinách žije často více dětí, případně pečuje pouze jeden z prarodičů nebo starší sourozenec. Zvláště v dnešní situaci je pro ně proto začátek školy náročným obdobím.

Už několikrát jsme v Horních Počernicích prokázali otevřená a láskyplná srdce. Prosíme proto s kolegy Markéta Čekanová a Petr Růžička abyste si vzpomněli na naše pěstouňata, až vám při přípravě dětí do školy budou nějaké zachovalé školní věci přebývat.

Hodí se batohy, penály, pastelky, vodovky, bloky, obaly na školní učebnice a sešity a další potřeby. Je možné je přinášet na recepci Úřadu MČ Praha 20, Jívanská 635, kde sídlí sociální odbor. Kontaktními osobami jsou paní Monika Brzkovská a Daniela Bendlová.

Vážíme si každé vaší pomoci a děkujeme za ni.

Kontaktujte nás, prosíme, na tel.:

Alena Štrobová - tel.: 732 636 642
Petr Růžička - tel.: 602 556 321
Markéta Čekanová - tel.: 603 185 351
Daniela Bendlová, Odbor sociálních věcí a školství ÚMČ Praha 20 - tel.: 724 829 283